Wspieranie rodziny

Wspieranie rodziny przeżywającej trudności w sprawowaniu opieki nad dziećmi oraz ich wychowaniu to system zaplanowanych działań, które mają na celu pomóc przywrócić takim rodzinom zdolności do pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Działania te wspomagają rodziców, mających problemy w wypełnianiu obowiązków rodzicielskich, w taki sposób, aby zapobiec doprowadzeniu do sytuacji, w której dziecko zostałoby umieszczone w pieczy zastępczej.

Rodziny zagrożone kryzysem  są  wspierane przez pracowników socjalnych, pedagogów szkolnych i inne instytucje, w tym także – w razie potrzeby – przez Policję i kuratorów sądowych. Pomoc rodzinie realizowana jest w formie asystentury rodziny, uczestnictwa w zajęciach specjalistycznych i opiekuńczych w Placówkach Wsparcia  dziennego, pomocy w poszukiwaniu i podejmowaniu konsultacji i poradnictwa specjalistycznego, terapii i mediacji, pomocy prawnej oraz organizowania spotkań dla  rodziców.

ASYSTENT RODZINY

Praca asystenta z rodziną ma na celu osiągnięcie przez rodzinę, z którą współpracuje podstawowego poziomu stabilności życiowej umożliwiającej jej samodzielne  wychowywanie dzieci.

Asystent wspiera rodziny wychowujące dzieci, w których występują problemy trudne do pokonania samodzielnie przez tę rodzinę, pomaga również rodzicom ubiegającym  się o odzyskanie władzy rodzicielskiej. Jego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do oddzielenia dzieci od rodziny oraz podjęcie działań zmierzających do zażegnania  kryzysu w rodzinie.

Asystent pracuje w sposób dostosowany do potrzeb rodzin co ułatwia mu dostosowanie powierzonych mu zadań do jej realnych potrzeb. Efektem prawidłowo prowadzonej  pracy asystenta z rodziną powinno być pozostanie dziecka w rodzinie lub jego powrót do rodziców, jeżeli już  zostało  umieszczone poza rodziną. Pomoc świadczona przez  asystenta rodziny jest zawsze prowadzona za jej zgodą i z jej aktywnym udziałem, z uwzględnieniem własnych możliwości tej rodziny oraz wsparcia zewnętrznego. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy – na mocy postanowienia sądu rodzinnego – rodzinie przydzielony zostaje asystent rodziny jako bezwzględnie konieczna metoda wsparcia jej funkcjonowania.

PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO

W ramach pomocy rodzinie placówki wsparcia dziennego obejmują opieką i wychowaniem dzieci w czasie pozalekcyjnym. W placówkach prowadzone są zajęcia opiekuńcze oraz specjalistyczne np. terapia logopedyczna lub poradnictwo rodzinne.

Placówki wsparcia dziennego w Gminie Tomice zapewniają ofertę dla dzieci adekwatną do rozpoznanych u nich potrzeb i zainteresowań. Zaspokajane są niezbędne potrzeby dziecka: bytowe, rozwojowe, emocjonalne i społeczne. Wychowawcy proponują i ukazują właściwe postawy i wartości, zapobiegając powielaniu negatywnych wzorców zachowań. Zadaniem placówek jest nie tylko bezpośrednia praca z dzieckiem ale również współpraca z rodzinami wychowanków.